Dominika Bilik Specjalista Podolog

Zapytaj o poradę

Modzele

Modzele tworzy nadmiernie nagromadzony naskórek w punktach stresu. Wywołane deformacjami stopy i w przypadku Pań, noszeniem obcasów (najczęściej spotykane modzele śródstopia). Dlaczego? Przykład – kobieta waży 56kg i taką wagą obciąża równomiernie stopę, nosząc odpowiednie, zdrowe obuwie. Ta sama kobieta, lecz już ubrana w eleganckie szpilki, oczywiście nadal waży 56kg, ale ciężar nałożony na kości śródstopia wynosi 2 tony! Zatem, szpilki czy zdrowie? Temat pozostawiam do przemyślenia.

W praktyce podologicznej często spotykamy Pacjentów, którzy z problemem modzeli udają się do gabinetu chirurgicznego. Nie ma logicznego wytłumaczenia, DLACZEGO lekarze usuwają modzele (czy odciski również) chirurgicznie. Bez eliminacji przyczyny, zmiany będą nawracać, ba – ze zdwojoną siłą, na szpecącej bliźnie pooperacyjnej.

Jeśli zauważasz podobne zmiany na swoich stopach musisz wiedzieć, że modzel nie jest tylko zmianą skórną. Pojawienie się zgrubień naskórka świadczy o występowaniu płaskostopia poprzecznego. Opadanie główek kości nie pozostaje bez śladu dla całego narządu ruchu – z czasem pojawiają się bóle kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego czy dolegliwości ze strony kolan i bioder. Problem osi kręgosłupa zawsze ma pierwsze miejsce powstawania a jest nim stopa.

obraz1hvjhv

Powyżej: Płaskostopie poprzeczne – przeciążenie i modzele w obrębie główek kości II,IV,V.

Poniżej: Płaskostopie poprzeczne – przeciążenie i modzele w obrębie główek kości I,II,IV,V.

obraz1

Przekonał Cię ten przypadek? Umów się na wizytę!
Comments Are Closed