Dominika Bilik Specjalista Podolog

Zapytaj o poradę

Paznokcie Wrastające

Genetyka gra dużą rolę w problemie wrastania czy wkręcania paznokci. Jednak „chirurgia łazienkowa” Pacjentów to kolejna z przyczyn, dla których coraz więcej takich przypadków obserwuję w gabinecie. Źle obcinane (na okrągło), nadmiernie wycinane boki paznokci, noszenie zbyt wąskiego obuwia sprzyja zmianom w obrębie płytki paznokciowej.  Niestety, nadal popularny jest okrutny mit, że wyjściem z sytuacji jest chirurgiczne usunięcie fragmentu lub całego paznokcia. Według niemieckich badań, 89% przypadków pogorszenia stanu paznokci wrastających jest wynikiem przeprowadzenia resekcji chirurgicznej. Dlaczego tak się dzieje? Usunięcie paznokcia nie zmienia jego toru wzrostu. Odrastając, paznokieć obierze dokładnie ten sam tor, co przed operacją. Likwidowanie tego problemu musi potrwać, zarówno płytka paznokciowa jak i łożysko musi stopniowo przyzwyczajać się do nowego położenia. Oferowane zabiegi w gabinecie podologicznym to ortonyksja, metoda Arkady i plastyka wałów okołopaznokciowych.

 

METODA ARKADY contra ORTONYKSJA – KLAMRA ROSS-FRASERA

Metoda Arkady miała być przełomem w podologii – niestety przybywa pacjentów pokrzywdzonych zastosowaniem metody w przypadkach, kiedy zabieg przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Celem zabiegu jest odkształcenie płytki paznokciowej i pokrycie masą akrylową. W przypadku paznokci wkręcających, których kształt przypomina zwijającą się rurkę, siłowe odkształcenie krawędzi bocznych płytki paznokciowej zostanie odebrane przez macierz jako uraz. Odrastając zatem paznokieć nie tylko nadal będzie przyjmował kształt rurkowaty, ale wada może się wręcz pogłębiać.

Inaczej ma się sprawa w przypadku klamry ortonyksyjnej. Rozłożenie paznokcia trwa – tak, ale tak być musi – zarówno płytka paznokciowa jak i łożysko nie lubią agresywnych działań. Dzięki stopniowej korekcie łożysko “ma czas” by nadążyć za zmianą toru wzrostu paznokcia.

Niestety, obecnie szkolenia Metody Arkady przeprowadzane są przez osoby z ubogą wiedzą podologiczną i taką przekazują dalej. Skutki widzimy w gabinetach podologicznych.

Pacjencie – doświadczony podolog we Wrocławiu opiera wybór techniki jaką zastosuje w Twoim przypadku przede wszystkim na wiedzy i świadomości wszelkich “za” i “przeciw”. Zaufaj dobremu specjaliście!

Poniżej przykłady zabiegów.

pizap_1475617710943

Pacjentka przeszła pięć zabiegów Metodą Arkady. Każdy zabieg kończył się obietnicą – “teraz już odrośnie prawidłowo”. Znając przyczyny powstawania paznokci wrastających wiemy, że macierz paznokcia odbiera siłowe działania jako uraz. Każdy zabieg powodował zatem silniejszy wkręt płytek.Terapia klamrą Ross-Frasera trwa już 9 miesięcy, łożysko paznokcia rozkłada się równo z płytką paznokciową, kruchość wynikająca z wielomiesięcznego pokrycia paznokci przez akryl została zażegnana, terapia zbliża się ku szczęśliwemu finałowi.

 

pizap_1466451127804

Przykład terapii paznokcia wkręcającego z zastosowaniem klamry ortonyksynej Ross-Frasera. Tu od razu zastosowaliśmy terapię klamrą po usunięciu bolesnego kolca tkwiącego w opuszku – pacjentka nieprawidłowo skracała paznokcie. Terapia trwała 7 miesięcy, efekt końcowy jest dla nas bardzo zadowalający a pacjentka na dobre zapomniała o problemie, który towarzyszył jej prawie 15 lat.

 

Przekonał Cię ten przypadek? Umów się na wizytę!
Comments Are Closed