Dominika Bilik Specjalista Podolog

Zapytaj o poradę

Usuwanie brodawek

Jeśli na twoich stopach pojawiły się dziwne stwardniałe punkty, nie ignoruj ich. To mogą być brodawki wirusowe. Jest to nieprzyjemna dolegliwość, gdyż zmiany mogą się rozprzestrzeniać dalej na skórę stopy. Dowiedz się więcej o brodawkach wirusowych. Jeśli zauważysz podobne objawy u siebie, umów się na konsultację w naszym gabinecie na ulicy Skarbowców 115 we Wrocławiu.

Brodawki są potocznie zwane kurzajkami.

Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).  Bardzo łatwo jest się nimi zarazić, a domowe sposoby często nie pomagają w leczeniu.

Kurzajkami najczęściej zarażamy się:

  • na basenach
  • na siłowniach
  • w hotelach
  • w saunach
  • podczas przymierzania obuwia

Leczenie brodawek jest długotrwałe i wymaga bezwzględnej współpracy z Podologiem.

Zaleca się również suplementację w celu wzmocnienia układu immunologicznego – to nasza odporność warunkuje szybkość ustępowania zmian. W podologii stosujemy preparaty chemiczne, które “wyciągają” zmiany do zewnątrz – przeciętna brodawka wirusowa sięga nawet około 5-6mm w głąb skóry, stąd często zabiegi dermatologiczne polegające na wymrażaniu zmian nie przynoszą efektów.

Brodawki możemy bardzo łatwo pomylić z odciskami, dlatego nie zaleca się podejmowania prób leczenia środkami aptecznymi. Mogą one pogorszyć stan naszej skóry.